Retrospectivă: Cel mai frumos din frumoasele muzee - MINA București (2026.03.05)
Am vizitat recent MINA București. (5 martie 2026)
Mi-a plăcut foaaaaarte mult.
"MINA" vine de la "Museum of Immersive New Art".
Până acum, topul muzeelor pe care le văzusem era: #1 MȚR, #2 MNAR, #3 Muzeul de Istorie (toate, din București).
Acum topul a rămas neschimbat, dar deasupra tuturor, pe poziția #0, mult deasupra celorlalte, e MINA.
Îmi place enorm.
Puteți merge și cu copii, dar pentru ei există MINA Museum - Mina Kids.
Dacă vă decideți să le vizitați, alegeți data și ora strategic. Căutați o oră / zi în care să nu fie atât de aglomerat. Eu am fost într-o joi pe la ora 13 și eram 3 persoane într-o sală mare. Am auzit că în weekend ar fi aglomerat.
Eu am vizitat Kandinski, Claude Monet și Extraordinary Women. Au și altele. Intenționez să revin.
Cel mai mult mi-a plăcut starea de relaxare pe care am avut-o. Asculți muzică sau o voce plăcută, te poți concentra la ce se întâmplă, poți să fii atent. Mi-au plăcut emoțiile pe care le-am avut - relaxare, atenție și uimire. M-am simțit bine.
Încerc și o glumă: "Ce Mină Tristă Ai!" (dar nu se aplică deloc gluma contextului real).
Mai jos, imagini și video de la vizită.
Video
Înregistrarea video (scurte fragmente): Vezi playlist pe YouTube »Foto
Album foto pe Google Photos » Album foto pe Facebook »
Comentarii
Trimiteți un comentariu