Postări

Se afișează postări din martie, 2016

Follow-up: Șezătoarea Românească "Vine, vine primavara!" (2016.03.05, Parohia Românească Sf. Gheorge Londra)

Imagine
Dragi membri ai parohiei noastre, dragi prieteni, Dupa cum cunoasteti din repetatele anunturi facute la biserica, sambata 5 martie, incepand cu ora 6pm va avea loc Sezatoarea Romaneasca intitulata sugestiv "Vine, vine primavara!” Organizatorii isi propun sa aduca atmosfera traditionala de "Lasatul Secului" din satul romanesc in mijlocul Londrei, promovand astfel traditiile si obiceiurile romanesti in randul generatiei tinere din diaspora. Evenimentul cuprinde un recital cu formatia de muzica folk “Om Bun”, un concurs de mucenici din diferite zone ale Romaniei, un atelier de lucru manual cu martisoare si activitati pentru copii precum si momente artistice cu participarea publicului. Prin acest eveniment organizatorii doresc sa intareasca legatura diasporei cu traditiile romanesti, sa promoveze cultura si obiceiurile romanesti precum si spiritul de comunitate in cadrul diasporei romanesti din Londra. De asemenea, se doreste popularizarea proiectul FII CTITOR...