Pe 16 august 2021 a avut loc la Curtea Brâncovenească (Constanța - str. Vasile Lupu nr. 43-45) conferința "Minunea de la Mărășești" . Invitați: IPS Teodosie al Tomisului , Prof.univ. Radu-Ștefan Vergatti , Pictor Sorin Chirimbu , Prof. Despina Chirimbu . Moderator: Marcel Bouroș . Intervenții din partea publicului - Dr. Vasile Sârbu , Col. Ioan Constantin. Participanții au putut admira lucrările din cadrul expoziției "Omagiu lui Ion", a artistului Sorin Chirimbu. Eveniment sub patronajul IPS Teodosie . Parteneri ai evenimentului: Arhiepiscopia Tomisului, Radio România Constanța, Antena 3 Constanța, Cuget Liber, Constănțeanul. Mai jos, imagini, audio și video de la eveniment .