Follow-up: Dr. Stelian Gomboș - Pelerinaj la Mănăstirile Frăsinei și Bascovele și la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea (2025.03.14-15)
În perioada 14-15 martie 2025 a avut loc un pelerinaj la Mănăstirile Frăsinei și Bascovele.
Vineri seara – 14.03.2025 -, în a doua săptămână din cursul Postului Mare, dr. Stelian Gomboș și alți pelerini au plecat, din nou, în obișnuitul pelerinaj, la Mănăstirea Frăsinei din județul Vâlcea.
Plecarea a avut loc vineri seara, la orele 18, de la stația de metrou Păcii din sectorul 6, cu prima oprire, pe autostradă A 1, București – Pitești, la km 80.
Întoarcerea a fost sâmbătă – 15.03.2025 -, după Sfânta Liturghie, cu o abatere și popas la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din municipiul Râmnicu Vâlcea iar, apoi, la Mănăstirea Bascovele, județul Argeș, unde s-a servit masa de prânz.
Acatiste, pomelnice și prinoase au putut fi aduse și oferite ambelor mănăstiri - Frăsinei și Bascovele.
Cazarea a fost la Mănăstirea Frăsinei.
Dr. Stelian Gomboș a fost organizator.
Mai jos, imagini și video de la eveniment.
Video eveniment
Video eveniment #1: Vezi video #1 pe YouTube » Video eveniment #2: Vezi video #2 pe YouTube » Playlist cu cele două clipuri de mai sus: vezi playlist pe YouTube »Fotografii
Album foto pe Facebook » Album foto pe Google Photos » Sursa resurse din articolul de față: Dr. Stelian Gomboș.
Comentarii
Trimiteți un comentariu