Follow-up: Dezbatere - “Internet – religia mea”, referitor la cartea "Facebook - Fabrica de narcisism", de Teodor Baconschi. Cu: Sever Voinescu, Iulian Comănescu și Claudiu Târziu (2015.04.01, Casa cu Rost)
Ceainăria-Librărie-Galerie "Casa cu Rost" a organizat miercuri, 1 Aprilie 2015 ora 18.30, dezbaterea “Internet – religia mea”. Punctul de plecare - cartea "Facebook - Fabrica de narcisism", de Teodor Baconschi, iar discuţia s-a axat pe felul în care influenţează comunicarea on-line, în general, şi reţelele sociale pe internet, în special, mentalitatea colectivă şi, implicit, comportamentul uman, înfruntarea de idei, “războiul” cultural, deciziile politice etc. Este comunicarea pe internet o nouă “religie”? Ce predomină în animarea reţelelor sociale: libertatea sau credinţa? Ce caută conservatorii pe internet? Cît de avantajată este viziunea progresistă odată cu dezvoltarea comunicării on-line?
Vorbitori: Teodor Baconschi, Sever Voinescu şi Iulian Comănescu.
Întîlnirea a fost moderată de Claudiu Târziu.
Un fragment din carte ».
Mai jos, imagini și video de la eveniment.
Mai jos, imagini și video de la eveniment.
Comentarii
Trimiteți un comentariu