Follow-up: Conferință - pr. Nicolae Bordașiu, biserica "Sfântul Silvestru" - "Viața duhovnicească în temnițele comuniste" (2015.03.07, Biserica "Sfântul Chiril și Metodiu")
Sâmbătă seară, 7 martie 2015, ora 18.00, a avut loc în campusul Agronomie din București, la Biserica "Sfântul Chiril și Metodiu", o conferință deosebită, cu tema: "Viața duhovnicească în temnițele comuniste", ținută de părintele Nicolae Bordașiu de la Biserica "Sfântul Silvestru" din București, fost deținut politic.
Mai jos, foto + video + materiale text citite + înregistrarea audio a conferinței.
Mai jos, foto + video + materiale text citite + înregistrarea audio a conferinței.
Părintele Bordașiu a fost întemnițat ca deținut politic 9 ani în închisorile de la Timișoarea, Oradea, Jilava și Aiud și înainte a stat 7 ani fugar, fiind condamnat la 20 de ani în lipsă. Părintele are astăzi aproape 91 de ani și a cunoscut în viața sa marile personalități ale Ortodoxiei românești din țară și diaspora, printre care amintim pe Pr. Arsenie Boca, Pr. Dumitru Stăniloae, IPS Antonie Plămădeală, Pr. Roman Braga, Pr. Gala Galaction, Pr. Ioan G. Coman, Pr. Daniil Sandu Tudor, Pr. Andrei Scrima, Pr. Felix Dubneac și mulți alți titani ai ortodoxiei românești. Părintele a făcut parte și din mișcarea Rugul Aprins de la Mănăstirea Antim din București. ”Istoria este un testament lăsat de strămoși strănepoților spre tâlcuire vremii de față și povățuire în viitor”!
Comentarii
Trimiteți un comentariu