Follow-up (foto+video): "INST - 20 de ani de activitate (1993-2013)" - conferinţa cu participare internaţională "Fenomenul totalitar: între realităţi istorice şi abordări istoriografice" (26-27 septembrie 2013, București)
"INST - 20 de ani de activitate (1993-2013)" - 20 de ani de la crearea primului institut de cercetare a totalitarismului în România.
Institutul Naţional pentru Studiul Totalitarismului (INST) (Facebook), aflat în subordinea Academiei Române, a aniversat în 26-27 septembrie 2013 două decenii de activitate. Fondat în aprilie 1993, INST şi-a consacrat activitatea cercetării trecutului recent al României, editării de studii, volume de documente, sinteze monografice, memorii, dicţionare biografice si enciclopedii.
Periodicul trimestrial “Arhivele Totalitarismului” publicat de INST împlineşte şi el în acest an două decenii de apariţie neîntreruptă.
Pentru a marca aniversarea, INST a organizat în perioada 26-27 septembrie a.c. conferinţa cu participare internaţională „Fenomenul totalitar: între realităţi istorice şi abordări istoriografice.”
Mai jos - foto + video de la eveniment.
Conferinţa a debutat cu o şedinţă aniversară în Aula Academiei Române (26 septembrie 2013, ora 10.30).
Vorbitori:
Media:
Mai multe: Institutul Naţional pentru Studiul Totalitarismului (INST) (Facebook).
Institutul Naţional pentru Studiul Totalitarismului (INST) (Facebook), aflat în subordinea Academiei Române, a aniversat în 26-27 septembrie 2013 două decenii de activitate. Fondat în aprilie 1993, INST şi-a consacrat activitatea cercetării trecutului recent al României, editării de studii, volume de documente, sinteze monografice, memorii, dicţionare biografice si enciclopedii.
Periodicul trimestrial “Arhivele Totalitarismului” publicat de INST împlineşte şi el în acest an două decenii de apariţie neîntreruptă.
Pentru a marca aniversarea, INST a organizat în perioada 26-27 septembrie a.c. conferinţa cu participare internaţională „Fenomenul totalitar: între realităţi istorice şi abordări istoriografice.”
Mai jos - foto + video de la eveniment.
Conferinţa a debutat cu o şedinţă aniversară în Aula Academiei Române (26 septembrie 2013, ora 10.30).
Vorbitori:
- Acad. Ionel Haiduc, Preşedintele Academiei Române;
- Preasfinţitul Episcop-Vicar Patriarhal Varlaam Ploieşteanu, BOR;
- Înaltpreasfinţia Sa Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Biserica Ortodoxă Română;
- Înaltpreasfinţia Sa Ioan Robu, Arhiepiscop–Mitropolit de Bucureşti, Arh. Romano-Catolică;
- Nicolae Văcăroiu – preşedinte al Curţii de Conturi a României;
- Acad. Dan Berindei, Vicepreş. al Acad. Române;
- Acad. Alexandru Vulpe, preşedinte al Secţ. de Ştiinţe Istorice şi Arheologie, Acad. Română;
- Acad. Răzvan Theodorescu;
- Conf.dr. Octavian Roske, Secr. Ştiinţ. al INST;
- Prof.dr. Radu Ciuceanu, Dir. al INST;
Media:
- Moment aniversar la Academia Română
- SUFERINȚE ADÂNCI ȘI MULTE PUSE ÎN LUMINĂ
- INST - douăzeci de ani de activitate | Blogul Alinei Ioana Dida
- Comunicat de presă - Institutul Naţional pentru Studiul Totalitarismului
Mai multe: Institutul Naţional pentru Studiul Totalitarismului (INST) (Facebook).
Comentarii
Trimiteți un comentariu